Як освоїти цілину на ділянці без перекопування Якщо ви стали володарями цілинного ділянки, не обрабатывавшегося багато років, не варто впадати у відчай, адже в цьому є і свої плюси: самий головний з них – грунт тут не виснажена постійним використанням.

Тому поступово, оснастившись терпінням, потрібно почати закладати грядки і газони.

Основними етапами освоєння цілини без перекопування є:

1. Косовиця. Дуже важливо справити скошування всіх бур'янів до того, як вони почнуть цвісти. Скошена трава може бути залишена для подальшого перегнивання, або ж згрібається в купи для подальшого використання в якості матеріалу для мульчі або компосту.

2. Планування. Цей етап передбачає точну планування ділянки, спочатку на папері, а потім перенесення всього на землю. У плані освоєння особливо важливо ті площі, які будуть заплановані під грядки і газони: класичний варіант в цьому відношенні – метрова ширина грядок, і 60-70 см – на вільний простір між кожною з них. В цьому відношенні тип розбивки, коли грядки роблять вузькими, а проходи – широкими, особливо популярний в даний час, так як призводить до отримання більшого врожаю з меншій території. До того ж, великі проходи набагато легше косити, так і кількість трави, що йде на приготуванні мульчі, збільшується. Втім, грядки можна планувати будь-яких геометричних форм – тут роздолля для фантазії не обмежується. Також в цьому плані дуже важливо враховувати кліматичні умови місцевості. Наприклад, при жаркому кліматі краще віддавати перевагу утопленим грядок і органічним траншей. Якщо ж погода відрізняється частими дощами і прохолодою, найбільш вдалим варіантом будуть високі грядки в коробах. При наявності різких перепадів температур і мінливої погоди грядки робляться плоскими.

Як освоїти цілину на ділянці без перекопування

3. Пристрій грядок. Після проведення розбивки на місцевості з використанням кілочок і мотузок проводяться заходи по глушению багаторічних бур'янів, які відрізняються глибоким корінням і наявністю безлічі насіння в грунті. Самий вірний спосіб без перекопування – це затемнення, або ізоляція грядки від світла. Для цього можна використати старе картон і газети, настеливши їх на майбутніх грядках в кілька шарів, поклавши зверху чорну непроникну плівку. Якщо терміни підтискають, то укритий ділянка залишають на рік, що призведе до поступового відмирання і перегнивання бур'янових кореневищ. Якщо окремі рослини і будуть пробиватися назовні, їх швидко знищують. У випадку, коли необхідно відразу почати використовувати цю грядку, то поверх покладених газет насипається товстий шар (не менше 10 см) мульчі: це може бути перепрілий гній, компост, перегній або дернова земля. Подібний ділянку цілком підійде під вирощування розсади.